Buna dimineața. Tensiunea 124 90 este buna?

Afectiuni arteriovenoase

Postata de Onescu Irina cu 10 luni in urma.

Mi s a spus ca am hipotensiune. Aritmie cardiaca. A doua oara, 112 96. Sunt la varsta de 50 de ani. Le am masurat dimineața, la trezire. Mi s a spus ca am grasime pe aorte si tensiunea imi creste brusc la stres si nu se mai poate face oxigenarea inimii. Faza preclinica. De dinainte de stent. Ce credeti, va rog? Va mulțumesc mult.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Tensiunea arteriala normala pentru un adult este de obicei considerata intre 90/60 si 120/80 mmHg. Valorile tale (124/90 si 112/96) indica o tensiune arteriala mai mare decat media normala. Hipotensiunea se refera la tensiunea arteriala scazuta, deci, in functie de valorile pe care le-ai mentionat, este posibil sa aiba loc o confuzie in diagnostic.

Daca ai fost diagnosticat cu aritmie cardiaca si ai fost informat ca tensiunea arteriala creste brusc la stres, ar trebui sa consulti un medic specialist pentru a discuta despre aceste preocupari si pentru a avea o evaluare adecvata a starii tale de sanatate. Doar un medic iti poate oferi un diagnostic precis si iti poate oferi consiliere adecvata.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/hipotensiunea-arteriala_175