urgent

Afectiuni ale urechii

Postata de dalyyya27 cu 12 ani in urma.

buna ziua...ma numesc am 29 ani si astazi am fost diagnosticat cu Mastoida...va rog sa imi spuneti cat de urgent necesita operatie si ce se poate intampla de la Mastoida ....sau ce doctor imi recomandati la cluj...va multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

va referiti la mastoidita?
mastoidita se caracterizeaza prin inflamatia celulele pneumatice mastoidiene (mastoida este portiunea de os aflata in spatele urechii). Ea se exprima prin durere, sensibilitate si tumefactie la nivelul mastoidei. apare frecvent ca o complicatie a unei otite netratate corespunzator. necesita sa va adresati medicului ORL pentru tratamentul antibiotic adecvat; in cazul formatii unui abces este necesar drenajul chirurgical sau chiat excizia mastoidei (mastoidectomie).