Urgent o părere despre ganglionii limfatici măriți +unul în spatele urechii mai sus ?

Afectiuni ale urechii

Postata de Utilizator11541779283 cu 5 ani in urma.

Bună ziua,in urma cu 6 luni mi-am mutat medicul de familie la Cluj,m-am dus la el din cauza ganglionilor limfatici măriți și dureroși (ii am de 2 ani dar nu m-au durut până acum 6 luni)am cerut bilet de trimitere pt analize de sânge și ecografie dar a zis că nu-i nevoie,mi-a dat Nurofen sa iau ,ganglionii tot așa sunt ,capul ma durut,am mers din nou la el (tot așa că sunt la fel de inflamați dar nu trebuie făcut nimic mi-a zis el )capul mi-a trecut,la neurolog ma trimis și ORL dar nu mi-au găsit nimic,merg din nou și îi zic că oare nu ar trebui sa fac analize de sânge,el din nou că nu îi nevoie (specific că nu am făcut din 2014 analize de sânge),azi îl contactez din nou pt programare mi-a apărut un nodul tare in spatele urechii și dureros,nu-mi răspunde,ii scriu mesaj că am aceasta probleme,el îmi răspunde că trebuie să încerc să nu mai fiu anxioasa,chiar vreau sa știu dacă e o infecție in sânge,sau e altceva.Nu înțeleg reacția lui,dacă e pe baza de anxietate mărirea ganglionilor atunci ar trebui sa mă accepte la consultatie și să mă trimită la o persoana de specialitate care îmi poate spune motivele acestor ganglioni măriți care sunt de mult și îmi mai apar și mai sus de gat(in spatele urechii mai sus) Ce sfaturi puteți să îmi dați?

Raspunsuri (3)

acum 5 ani

exista posibilitate ca si anxietatea si ganglioniii sa aiba aceiasi cauza.. o problema gastro-esofagiana... care poate sa afecteze organismul in 2 moduri
1 prin reflux gastro-esofagian.. inflameaza ganglionii din gat
2 inflamatia de pe mucoasele digestive..duce la o p***a calitate a sangelui..si implicit p***a circulatie cerebrala
3 Analizati daca Va alimentati si hidratati corect
consult la gastrologie

Utilizator11541779283

acum 5 ani

Ok,mulțumesc

cristina29113389

acum 5 luni

Bună seara, va rog sa-mi spuneți dacă ați aflat de ce erau inflamați ganglionii.Al aceeași problema de 6 luni și nu găsesc cauza.