Ureche infundata?

Afectiuni ale urechii

Postata de Ghita Alina cu 6 luni in urma.

Buna ziua! Am urechea infundata de ceva timp. La orl mi s a pus diagnosticul de rinita vasomotorie. Din informatiile de pe internet nu gasesc sa scrie pe undeva ca acest tip de rinita sa afecteze si urechea. Am nevoie de raspunsul unui medic.. e mai bun decat ce scrie pe internet. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

Este adevarat ca simptomele obisnuite ale rinitei vasomotorii, cum ar fi congestia nazala, stranutul si secretiile nazale, nu sunt direct legate de afectarea urechii. Cu toate acestea, exista posibilitatea ca congestia nazala persistenta sa poata influenta trompa lui Eustachio, care este canalul care leaga urechea mijlocie de nas si gat. Daca trompa lui Eustachio nu functioneaza corect, poate aparea o senzatie de ureche infundata.

In plus, exista si alte cauze ale unei urechi infundate, precum acumularea de ceara in ureche, infectiile urechii medii sau alte afectiuni ale urechii. Deoarece fiecare persoana este unica, este important sa discutati cu medicul pentru a evalua corespunzator simptomele si a stabili un diagnostic corect.

Medicul va putea sa va ofere lamuriri suplimentare cu privire la legatura dintre rinita vasomotorie si simptomul urechii infundate si va poate oferi si tratamentul adecvat pentru ameliorarea simptomelor.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ORL

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/de-ce-se-infunda-urechilei_19559