Ureche infundata.

Afectiuni ale urechii Dopul de ceara in ureche

Postata de prezzz cu 14 ani in urma.

Ma confrunt de ceva timp cu o problema .... mi se infunda urechea stanga.
Nu o am intotdeauna asa , o data la cateva saptamani/luni se intampla ...depinde .
Nu ma doare deloc, nu sunt scurgeri de lichid dar cand ating cu mana in spatele urechii mi se infunda si mai rau .
Daca misc putin , auzul imi revine dar doar pentru moment .
Problema dispare dupa 2-3 ore , chiar mai repede..
Din cate-am observat ...a 2 a zi dupa ce fac dus/baie mi se intampla...senzatie asemanatoare ca dupa ce faci baie/dus si-ti intra apa-n ureche.
E posibil sa am un dop .?.parca simt asa o presiune care apasa asupra timpanului.
Inca n-am fost la medic, vreau sa aflu cateva pareri si apoi imi voi face timp sa ma duc.

Raspunsuri (30)

Sheila

acum 14 ani

Din cate spui este posibil sa fie un dop, sfatul meu este sa mergi cat mai repede la orl, poti face o infectie, este f dureroasa, mergi acum cat nu te doare
Numai bine

Thea

acum 13 ani

Buna . Si mie mi s+a infundat urechea de la strand si era un dop de ceara. Nu trebuie sa va fie frica . Am mers la Orl . Mi]a pus apa oxigenata si cu ceva chestia subtire mi l a miscat apoi mi o bagat apa in ureche cu o siringa fara ac. nu are ce sa doara . ca e in ureche timpanul n u ti]l atinge . e ca si cum te ai duce la tuns adica nu doar delooooc.Acum am venit de la doctor si is ca noua. curaj si multa sanatate

prezzz

acum 14 ani

ok, multumesc ... oricum aveam de gand sa merg de la bun inceput dar vroiam totusi sa stiu daca e urgent ...pentru ca n-am timp momentan.

cristina

acum 14 ani

nu ai un dop .ma confrunt cu aceeasi problema tot asa am si eu am fost la orl simia facut audiometrie si mia spus k am un lichid in spatele urechiilor
acesta se poate evapora cu ajutorul unui tratament iar dak nu se evapora ajungi la operatie la mn sper sa treak cu tratament.sanatate multa!

Carmen

acum 11 ani

Poti te rog sa dai mai multe detalii despre tratament? cred ca am aceeasi problema ca si tine.Multumesc!

ionita georgeta

acum 14 ani

in urechea dreapta simt de 3 saptamani o tensiune,am ameteli si oboseala continua

alexandra

acum 13 ani

si eu am aceasi problema am fost aseara la orl la garda mi-au facut spalaturi ,mi-au zis ca am otita congestionala,mi-au dat tratament dar urechea mea este tot infundata...sa astepta sa vad cum este dupa tratament sau sa merg azi inapoi??

georgiana

acum 13 ani

nu prea auziam si mam dus sam fac nisre spalaturi dar de cand mi-leam facut nu mai aud delac cu urechia stanga nu stiu ce sa fac miau recomandat aparat ce sa fac nu preau vreau sa-mi iau aparat pt ca am 29ani recomandatim ce sa fac VA ROG FRUMOS unde sa ma duc ce sa fac ASTEPT RASPUNS MULTUMESC

roxana

acum 12 ani

am urechia dreapta f putin anfundata am f la doctor si nu am dop nu am nimic dar mi se anfunda dimineata la pranz se desfunda

pocaitu''

acum 9 ani

anfundata?

miha

acum 12 ani

Salut...Roxana ai rezilvat problema cu ureche ca am si eu aceiasi problema.

Vlad

acum 11 ani

Buna. eu am o problema cu o ureche..O am infundata de o zi, si ma deranjeaza foarte rau, ma gadila inautru l ei. Ce trebuie sa fac?

malnaso

acum 11 ani

cumpara-ti audicalm...si eu am astfel de probleme cu urechea si cand mi se infunda imi pun audicalm si imi trece ...iti recomand AUDICALM

malnasi

acum 11 ani

AUDICLEAN....scz ca nu am scris cum trebuia mai sus

Stefan

acum 10 ani

Am fost operat de deviatie de sept in urma cu 2 ani de zile . Aveam urmatoarele simptome: Urechea dreapta se infunda cand faceam efort fizic prelungit ( alergare) sau consumam 2 cafele/zi sau petreceam cateva ore in canicula.
Acum am observat ca problema cu urechea dreapta infundata persista in zilele caniculare. Este posibil sa nu fii reusit operatia de deviatie de sept , desi la controalele efectuate periodic post-operatorii m-i s-a zis ca "este totul in ordine!" ?

marindaniel

acum 10 ani

Salut, incearca si remediu naturist de la Sana pentru a scoate ceara sau dop din urechi, eu asta am folosit si chiar a meritat simplu fara medic.,mai simplu scrie si uitate Sana Oto Remediu Naturist pentru urechi

teddy

acum 10 ani

Am aceeas problema m-i se facea o coaja in ureche eu o rupeam cu unghia pste vro 3-4-5 ore cam asa se refaea si iar o rupeam dar azi nu mi sa mai facut mi-a curs ca un lichid din ureche. Si nu mai aud bine cu urechea dreapta. Stiu ca tre sa merg la O.R.L ca am mai fost dar atunci nu imi cugea lichid si nu aveam coji ce sa fac daca aveti vrun raspuns .
Ma gadiri aici:
Mess . [email protected]
Facebook. MikutzuThaEu
Skype. Minecraftfriends45
Pls pls pls vreu urgent un raspca nush ce sa fac pls

teddy

acum 10 ani

Urechea stanga era mai sus pote e important caare ureche! Zic si eu.

Andra

acum 10 ani

Eu ma sperii foarte tare cand imi intra apa in urechi te rog sa imi zici cum sa fac sa nu mi se infunde urechile

jean78

acum 9 ani

Se numeste otita seroasa , mucozitatea in loc sa iasa pe nas , intra pe trompa lui eustache , si provoaca surzenie temporara , am avut si eu , incercati sa va provocati cascaturi ,in momentul cand casti , intra aer in cutia timpanului

Pag 1 din 2