Ureche infundata si mancarime?

Afectiuni ale urechii

Postata de Ghita Alina cu 5 luni in urma.

Buna seara! Am urechea stanga infundata de ceva timp. Stiu ca trebuie sa merg la medic etc. exact asta am facut, ideea este ca de putin timp am incaput sa am mici mancarimi pe scalp tot in partea stanga, adica pe aceeasi parte cu urechea infundata. Vreau sa stiu daca e posibil sa fie din cauza urechii sau e doar o p***ancidenta. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Urechea infundata si mancarimile pe scalp pot avea cauze diferite si nu neaparat legate una de cealalta. Urechea infundata poate fi cauzata de o problema in conductul auditiv extern sau in canalul urechii. De exemplu, poate fi din cauza unui dop de ceara, a unei infectii sau a unei inflamatii.
Mancarimile pe scalp, pe de alta parte, pot fi cauzate de iritatii ale pielii, de dermatite sau de infectii fungice. Este posibil ca aceste mancarimi sa fie doar o p***ancidenta si sa nu aiba legatura directa cu urechea infundata.

Este important sa mergi la medic pentru a primi un diagnostic clar si pentru a primi tratamentul adecvat, atat pentru urechea infundata, cat si pentru mancarimi. Un specialist va putea sa iti ofere informatii mai precise si sa iti recomande un tratament adecvat in functie de cauza simptomelor tale.

Este recomandat sa consulti un medic, specialist in domeniu, pentru un diagnostic corect si pentru tratamentul potrivit: https://www.clickmed.ro/medic/ORL

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/de-ce-se-infunda-urechilei_19559