umflatura sub lobul urechii si mandibula

Afectiuni ale urechii

Postata de elenapopescu cu 13 ani in urma.

buna ziua.din cand in cand,cand mananc ceva cu pofta,mi se umfla portiunea de sub ureche si mandibula,si doare foarte tare.nu reusesc sa mai mananc nimik.se umfla chiar se deformeazavizibil locul de sub ureche.am citit cum ca ar avea legatura cu glanda parotida sau salivara si cu sistemul imunitar scazut.(am lupus,o boala autoimuna,sistemul imunitar e la pamant).mi se intampla asta destul de rar,insa cateva zile chiar nu pot manca mai nimik si ramane locul umflat.ce pot sa fac?carui doctor sa ma adresez?din ce domeniu?

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Stimata doamna, acea umflatura reprezinta ganglionul subauricular. Umflatura nu are legatura cu "mancatul cu pofta" (eu cel putin nu am mai auzit asa ceva). Este vorba despre o infectie si in general o prezinta persoanele cu sistem imunitar prabusit. Va rog sa va investigati mai departe pentru a depista de unde vine acea infectie care declanseaza umflatura.

elenapopescu

acum 13 ani

multumesc .sistemul imunitar e la pamant,chiar urmez un tratament pt asta.

Dr. Marius Popescu

acum 13 ani

Incearca un specialist BMF

Gabriela Spanache

acum 8 ani

buna ziua, ieri mi-a iesit o umflatura sub urechea dreapta. ma doare cand o apas. ce sa fac?

Andreew

acum 7 ani

Buna seara am descoperit un dul cam cat un bob de mazare in spatele lobului urechiii nu este dureros mentionez ca ma doare capu dar am avut sinuzita si cred ca inca mai am si ma doare un dinte si transpir dar si obosesc repede dulul.nu este dureros ce sa fac? Si ce ar putea fi ?