Tratament injectabil cu Dexamethasone

Afectiuni ale urechii

Postata de nicu3940 cu 10 ani in urma.

AM primit tratament pentru ”Otită seroasă”, printre care si injectabil 3 fiole(1/zi) de Dexamethasone Sodiu Phosphate.La inceputul lunii august am facut 3 injectii(1/zi) iar in septembrie am mai facut 2 injectii(1/zi) cu acelasi medicament ptr aceiasi afectiune ce a recidivate.ESTE bine sa fac acest tratament cu Dexa?Are urmari secundare?Cat de sanatos este(indicat ,tixic) ptr organismal meu?

Raspunsuri (4)

dorel

acum 10 ani

Ar fi foarte indicat să faci tratamentul așa cum ți-a spus doctorul, fără să îți faci probleme. Pentru că otita (mai ales netratată ) revine . Nu e o afecțiune pe care o tratezi puțin și după ce nu mai ai dureri să crezi că s-a vindecat . Eu de exemplu , primit un tratament extern și peste o săptămâna trebuia să merg la control și nu am mai mers . Acum am niște dureri foarte mari și cred că mâine merg din nou la urgențe.

nicu3940

acum 10 ani

Eu am facut tratament si nu a ajutat.Sunt din Botosani si am fost operat la Bucuresti la Institutul O.R.L. de la Panduri.Am avut o evolutie buna dupa operatia din 04-09-2013 iar in octombrie s-a infundat din nou o ureche. Mi-e frica de Dexa ca nu e prea indicata...

monica

acum 10 ani

aolooo....ma speriati,cred ca ar fi bine sa nu ma mai uit pe net,ca ma sperii mai rau,ma doare urechea de 3 sapt. si de o saptamana mi s-a infundat si aud un zgomot puternic. maine ma duc la ORL :(

nicu3940

acum 10 ani

Nu te speria.Iti doresc insanatosire grabnica.Eu am facut otita seroasa fara simptome,ajutat si de A.C. de la masina...Nu m-a durut deloc urechea doar ca nu mai auzeam cu ele.Nici un țiuit,pocnitura sau zgomot...Volumul la tv era aproape la maxim,telefonul nu il auzeam(in ultima vreme era pe vibratie si il tineam in buzunar la pantaloni).Acum sunt bine dupa diagnosticare si interventia chirurgicala.Atentie la tratament(trebuie respectat cu strictete),ca e o problema ”sensibila” !