tiuit de urechi

Afectiuni ale urechii

Postata de Deutsch cu 12 ani in urma.

am consultat medicul ORLmia dat tratament Gerovital H3 si Mecopar tratament pe o luna de zile lam luat 2 saptamani si nici o inbunatatire va rog datimi un sfat sa continui tratamentul sau nu'' sunt si scumpe''

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru tratamentul tinitusului (ţiuitul în urechi) sunt necesare urmatoarele măsuri generale:
1.evitarea expunerii excesive la zgomot;
2.evitarea altor factori extrinseci ce pot produce leziuni cohleare;
Ca tratament medicamentos antidepresivele orale (Nortriptilina 50 mg, seara la culcare) s-au dovedit a fi cele mai eficace.

Donamishi

acum 12 ani

Am probleme cu tinitusul...initial am avut probleme la o ureche apoi la amandoua.Am incercat tratamente diverse ...gerovital injectii trei luni la rand cate o saptamana si oral alte medicamente. Acum fac tratament cu Lipo-flavonoid de doua ...dar nu-mi dau seama de ameliorare se zice ca trebuie sa fac 6 luni tratament. Nu ma deranjeaza , nu ma doare dar imi da o nesiguranta asupra sanatatii mele , ma tem sa nu aiba implicatii pe care nu le pot banui.(scleroza, ACV)...eu stiu , sa-mi puna viata in pericol.
Nu am colesterol deoarece fac tratament cu Crestor, audiograma este buna , radiografia cervicala nu arata modificari , ecografia Dopler, nu arata modificari a grosimii peretilor carotidei. Ce pot face?

Andres

acum 10 ani

Buna ziua a-ti scapat de tinitus?

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs sunt posibile trei variante:
1. existenţa hipertensiunii arteriale. Ar fi indicată măsurarea tensiunii arteriale
2. o eventuală afecţiune ORL (infectii ale urechii medii, tumori la nivelul urechii medii, otoscleroză, boala Menier) pentru care ar fi indicat consultul unui medic ORL-ist.
3. o eventuală afecţiune neurologică pentru care ar fi indicat consultul unui medic neurolog