tiuit de urechi

Afectiuni ale urechii

Postata de Deutsch cu 12 ani in urma.

acum3 luni am avut o gripa cu febra 29 5 zile la rand fara nici un sintom doar cu un tiuit in ambele urechi si durere de coloana miam facut toate analizele atunci la urgenta si nu au gasit nici o infectie intrun final mia trecut gripa dupa ce am luat ceva antibiotice dar am ramascu un tiuit in ambele urechi. va rog sam dati un raspuns

Raspunsuri (7)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Tinitusul (tiuitul urechilor) este una dintre cele mai importante manifestari otoneurologice. Apare in: traumatisme ale urechii;corpi straini auriculari; dop de cerumen; expunerea acuta sau cronica la zgomote; infectii ca otita externa, otita medie, mastoidita; neurinom (surditate unilaterala); ateroscleroza vaselor din urechea medie sau interna; vertij Meniere.
Tinitusul poate aparea si in hipertensiune arteriala, migrena. daca devine persistent si pulsatil (odata cu bataile inimii) poate fi vorba de un anevrism arterial, ateroscleroza carotidiana.

Deutsch

acum 12 ani

Am consultat medic ORL si mia dat tratament Gerovital H3 si Mecopar mia zis ca are si rolul de a hrani urechea tratamentul e pe o luna de zile am luat o saptamana si nici o inbunatatire

mio009

acum 12 ani

buna,din cate stiu foarte bine ar merge sa faci o cura de ginko biloba cu magneziu,ajuta foarte bine in astfel de cazuri.

Mircea

acum 9 ani

Sunt curios de rezolvarea acestei probleme, am aceeasi problema la urechea stanga, problema ce a aparut in urma unei raceli manifestandu-se cu zgomot de fond continuu.
Stiu ca sunt mai delasator, dar deja intru la idei deoarece aceasta problema o am de 6 luni si nu vreau sa-mi fie afectat in viitor auzul.

claudiu

acum 8 ani

Si mie misa infundat urechea stanga nustiu ce sa fac

Gigii

acum 7 ani

Invata sa scrii!

Utilizator11591298986

acum 3 ani

Ai rezolvat țiuitul?