tinitus

Afectiuni ale urechii

Postata de Gabriel161996 cu 11 ani in urma.

buna ziua,am 37 de ani si in urma cu 5 luni am fost lovit peste urechea dreapta foarte puternic,timpanul a fost perforat si am ramas cu un tiuit continuu in ureche,care este foarte deranjant,mai ales seara....medicul ORL mi-a recomandat audiograma ,mi-a spus ca este o trauma sonora si mi-a recomandat 3 luni de zile de tratament cu Betaserc. Nu imi trece cu nimic,va rog da-ti-mi alta solutie!

Raspunsuri (2)

Audionova

acum 11 ani

daca s-a stabilit ca este o trauma sonora, aceasta implica o leziune la nivelul tesutului nervos auditiv in urechea interna si din pacate nu este reversibila; in timp, nimeni nu poate aprecia perioada, tinnitus-ul se va accentua odata cu scaderea de auz si situatia deranjanta in care va aflati se va completa cu a nu mai auzi zgomotele usoare( fosnet, fisiit, soapta), pina la a auzi dar a nu intelege. Solutia : aparat auditiv (urechea dreapta) de ultima generatie care rezolva atit scaderea de auz datorata traumei sonore, dar mai ales mascheaza tinnitus-ul oferindu-va confort, posibilitatea sa va concentrati asupra solicitarilor zilnice si un tonus cortical optim, fara stress, irascibilitate

Mari

acum 4 luni

Buna ziua. Trec si eu prin aceasta situatie de 1 luna. Pe dvs cat v a tinut. Sper ca v a trecut! Numai bine!