Tinitus

Afectiuni ale urechii

Postata de valus cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Mama mea a fost diagnosticata cu tinitus,acel zgomot in ureche care persista de cativa ani.Nefericirea e ca a suferit si un AVC.Intrebarea mea este daca exista vreun tratament pentru a-i ameliora daca nu vindeca aceasta boala. Va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Tinitusul (tiuitul urechilor) este una dintre cele mai importante manifestari otoneurologice. Apare in: traumatisme ale urechii;corpi straini auriculari; dop de cerumen; expunerea acuta sau cronica la zgomote; infectii ca otita externa, otita medie, mastoidita; neurinom (surditate unilaterala); ateroscleroza vaselor din urechea medie sau interna; vertij Meniere.
Tinitusul poate aparea si in hipertensiune arteriala, migrena. daca devine persistent si pulsatil (odata cu bataile inimii) poate fi vorba de un anevrism arterial, ateroscleroza carotidiana.
este necesar un consult ORL , respectiv neurologic pentru identificarea posibilelor cauze. este important tratamentul afectiunilor de care sufera si controlul adecvat al hipertensiunii arteriale (valorile tensionale foarte mari cresc riscul de accident vascular cerebral, afectare renala, cardiaca)

titadenis

acum 12 ani

am fost ieri la orl si mia dat tratament pentru ameteli si pierdere in echilibru betaserc bilobil si preducta si acum ma doare rau urechea dreapta desi sunt operata de hernie cervicala c 6 pentru decompresarea nervului dupa 2 saptamani am avut ameteli urate de nu am putut 10 zile sa ies din pat am fost internata la neurolog dupa care sa repetat ametelile si ma chinui de 2 ani