timpan

Afectiuni ale urechii

Postata de gabriela4523802 cu 11 ani in urma.

ce trebuie sa stiu dupa ce am aflat ca mi-am perforat timpanul cu un betisor de urechi? cum se face refacerea lui chirurgical?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Perforatia de timpan poate fi temporara sau persistenta- in functie de localizare, dimensiune si patologii asociate. Foarte multe persoane traiesc linistite cu perforatie de timpan- fara a prezenta vreun simptom. Perforatia de timpan se asociaza cu infectiile ( indicatie de tratament antibiotic)- mai ales in contact cu apa. Scaderea auzului poate aparea in cazul peforatiilor de mari dimensiuni care necesita reparatie chirurgicala.
Daca perforatia de timpan este asimptomatica sau cu un grad scazut de scadere a auzului, nu se recomanda niciun fel de tratament. Orice interventie chirurgicala asupra timpanului poate fi insotita de exacerbarea pierderii auzului.
Este recomandat sa va consultati cu medicul ORL.

COSMIN

acum 11 ani

Acu 3 ani,intr-o seara dupa ce mam spalat pe cap,mam sters cu betisoare in urechi,iar in urechea dreapta am bagat betisorul putin mai mult,iar cateva zile nu am auzit deloc cu urechea dreapta,dupa acea am inceput iar sa aud,dar de atunci mereu imi pierd si imi recapat auzul la urechea dreapta,mi se infunda,desfunda,chiarr si daca o ading
va rog ajutatima