timpan spart !

Afectiuni ale urechii

Postata de pytyca cu 12 ani in urma.

Buna ziua ! Am si eu o intrebare , am facut o operatie de refacere timpan cu 3 ani in urma! intrebarea mea este pot zbura cu avionul? deoarece ar trebui sa plec din tara ! Va multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in timpul zborului cu avionul apare impingerea timpanului produsa de cresterea brusca a presiunii aerului din interiorul avionului, pe masura ce aparatul coboara. ar fi bine de respectat urmatoarele reguli profilactice: sugeti o bomboana sau mestecati chewing-gum pentru a creste cantitatea de saliva si a ajuta la functionarea canalului interior al urechii; pentru a mentine deschise canalele auditive in timpul zborului, pentru a nu vi se infunda urechile, inspirati adinc pe gura, tineti- de nas, apoi expirati incet, cu gura inchisa;
nu este indicata calatoria cu avionul in primele 3 saptamani dupa operatie.

pytyca

acum 12 ani

VA MULTUMESC MULT DE TOT PENTRU RASPUNS! :)

Marily

acum 11 ani

Buna seara! Am probleme cu urechea stanga, nu aud deloc cu ea de cca.20 de ani si nu am consultat nici un medic sa vad care ar fi problema. Am zburat o data cu avionul si am simtit niste dureri in ambele urechi, dar si mai accentuat in urechea cu care nu aud deloc, ca si cum cineva mi-ar rasuci un cutit in ele si am crezut ca nu mai rezist pana jos, nu-mi puteam stapani lacrimile de durere. Mentionez ca am mestecat si guma, am inspirat adanc pe gura si expirat incet pe nas. In zilele imediat urmatoare voi zbura din nou, va rog sa-mi spuneti ce riscuri sunt in acest caz.
Multumesc mult de tot!

nora

acum 9 ani

Buna am facut o operatie la ureche de refacerea timpanului an 26 martie ,asa dori sa ma antorc acasa cu avionul pe 18 mai ,ar fi riscant? va multumesc.