surditate brusc instalata

Afectiuni ale urechii

Postata de relu6 cu 12 ani in urma.

buna ziua
am 39 de ani si am ramas surda de urechea stanga brusc in urma unui puseu de tensiune.
medicul mi-a recomandat sa fac un irm +angiografie la cap
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea acestuia caci nu mai am rabdare pana saptamana viitoare cand ajung la neurolog sa-l citeasca

IRM cap+angiografie nativ
-minima largire de spatii lichidiene perivasculare virchow-robin bazal bilateral

-in rest parenchim cerebral infra sisupratentorial,sisteme vascular si ventricular cerebrale,spatii lichidiene pericerebrale,CAI,UPC,nerv VII si VIII pe traiecte cisternale cu morfologie si semnal RM in limite normale;
-fara restrictii de difuzie a apei infra sau supratentorial
-acumulari fluide inchistate la nivelul unor cellule mastoidine din apexul stancal stang;
-ingrosari mucozale celule etmoidale si caudal sinusuri maxilar bilateral;
-latero deviatie dreapta a septului nasal
-hipertrofie mucozala cornete nazale inferioare bilateral si mijlociu de partea stanga

Raspunsuri (1)

viorel

acum 8 ani

Cum ati rezolvat problema surditatii? Sunt in aceeasi situatie si urmeaza sa fac rmn