Sunet lipsă și durere în ureche

Afectiuni ale urechii

Postata de Safta Emil-Florinel cu 17 ore in urma.

Bună ziua.Azi am observat că am urechea dreaptă înfundată cred,am observat asta cu ajutorul unui termometru digital care are un bipăit la pornire și oprire și cu urechea stângă îl aud dar cu dreapta nu. Și când mă șterg în urechi cu bețișoare de urechi am observat că urechea dreaptă am o durere într-un anumit loc din ureche. Aș dorit și eu o îndrumare unde să mă duc? Ce medic să consult?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 17 ore

Buna ziua,

Situatia descrisa poate sugera cateva probleme, cum ar fi un dop de ceara in ureche sau o infectie a urechii externe.

Primul pas ar fi sa consultati un medic ORL. Acesta va putea examina urechea si determina daca exista un dop de ceara sau o alta problema. De asemenea, va poate recomanda un tratament sau analize suplimentare, daca este necesar.

Daca problema persista, ar fi recomandat sa consultati un audiolog pentru evaluarea auzului. Exista si cazuri in care o problema de auz poate fi cauzata de probleme cu nasul sau sinurile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-auz/tulburarile-de-auz_11657
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/complicatiile-dopului-de-ceara_16808