Probleme urechea dreapta

Afectiuni ale urechii

Postata de Blowrabbit cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am 17 ani si ma numesc Catalin. Am si eu o probema legata la urechea dreapta..
Aseara am fost in club , iar dupa ce m-am intors am constatat ca la fiecare sunet aud ca un vuiet ( tiuit ) in urechea dreapta , inexplicabil. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un remediu. Multumesc!

Raspunsuri (7)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Mergti la unmedic ORL sa va examineze conductul auditiv extern si timpanul ; Poate fi vorba de un dop de cerumen, caz in care trebuie facuta o spalatura auriculara pentru eliminarea eventualului dop .

Dara

acum 12 ani

Problema poate fi din cauza zgomotului din club. Zgomotul puternic reprezinta o adevarata trauma pt ureche.

gogu41

acum 12 ani

Zgomotele de mare intensitate, fie de unelte de lucru/munca, fie de MUZICA !!!, produc efecte nocive asupra auzului.In unele cazuri si/sau conditii, ireversibile. Daca asta este cauza (muzica excesiv de tare din Club!), mergeti la un medic ORL si cereti-i sa va trimita la un test de auz. La un AUDIONOVA de exemplu. Ei au si aparatura dar si specialisti in acest domeniu. De acolo, ve-ti afla daca aparatul auditiv a avut de suferit si in ce zona/frecventa de audibilitate.Apoi, reveniti la medicul ORL-ist cu rezultatul/Audiograma. NB:Audiograma se poate face si mergand la un AUDIONOVA direct si, rugand acolo sa va faca o "Audiograma",dar relatandu-le in prealabil in ce conditii v-i s-a deteriorat auzul. SI, evitati astfel de locuri unde, organismul /organele interne au numai de suferit. Mai mult: nici nu va distrati. Distractie inseamna cu totul alteceva decat Zgomot Excesiv caruia i se spune... muzica.Succes .

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

In adevar ..exista si aceasta posibilitate (ceea.ce ar fi un semnal de alarma binevenit pentru si la timp pentru cazul de fata ) discotecile din ziua de astazi ac***a o muzica ai caror decibeli depasesc cu mult pragul de toleranta si constituie un adevarat pericol pentru timpanele tineretului. Totusi un control la ORL este necesar, daca simptomele persista.

trauma de la zgomot

acum 12 ani

mergi la o famacie homeopata si cumpare remediul homeopatic Arnica CH9 (6 lei) si sugi zilnic de 2-3 ori cate o granula - timp de 4-6 zile sau numai pana dispar simptomele. Acest remediu naturist vindeca dauna aparuta de la zgomotul puternic care este ca o serie de palme date peste ureche.
Nici un doctor nu te poate ajuta atata cat te poate ajuta acest remediu simplu si ieftin.

baciu viorel

acum 8 ani

Buna ma cheama viorel si sant saxofonist cant mult in fata boxelor dupa 3-4 ore si in urmatoarele zile am tiuituri si un zgomot constant in ambele urechi ce ma sfatuiesi sa fac te rog dam un semn 0745367259 Multumesc mult

Blowrabbit

acum 12 ani

Multumesc mult tututor, se pare ca si-a revenit de la sine dupa ~4 zile. Am pus 2 zile otocalm ( nu stiu daca a fost bun de ceva sincer.. ).