Patologie traumatica - plagi si contuzii

Afectiuni ale urechii

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Buna ziua,
As avea si eu cateva intrebari:
- care este toaleta corecta a urechii la omul sanatos? frecventa, cu ce obiecte...?
- in cazul in care ma mananca urechile (uneori nu pot sa ma gandesc la altceva de mancarime) e posibil sa am o ciuperca? ce sa fac in afara de cultura si antibiograma si tratament?
- cam cat dureaza o otita fungica pana trece? aproximativ - deja am o sapt si nu e nici o imbunatatire (iau nurofen si pun rivanol in ureche- cf intructiuni de la spitalul ORL)
Multumesc anticipat si astept cu interes raspunsurile dvs,
Raluca
-

Raspunsuri (4)

Dorina6899908

acum 15 ani

S-ar putea sa fie nevoie de schimbarea medicatiei. Mergi din nou la control ,medicul trebuie informat asupra eficientei tratamentului. Infectiile fungice sunt mai greu de tratat.

simona166117244

acum 15 ani

Buna Raluca,
Si eu te sfatuiesc sa mergi din nou la medic, sa-l informezi asupra problemei.
Cat despre curatarea corecta a urechii omului santaos, trebuie evitate betisoarele cu capate din bumbac. Folosirea lor poate traumatiza timpanul si poate duce la surditate.
Cea mai buna metoda pentru a ne pastra urechile curate si fara ceara, dupa cum spun specilaistii, o reprezinta igienizarea partii externe a urechilor, evitand partea interna.
Sunt interzise de asemenea dusurile cu jet direct sau spalare aurechii cu foarte mult sampon sau sapun.mai multe pe //sfatulmedicului.ro/articole/O_r_l/Nu_folositi_betisoare_pentru_curatarea_urechilor_275.htm
Sanatate maxima!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua ma numesc LUP ANTONELA si as dori sa imi dati un sfat tatal meu a fost batut acum 5 ani si si-a pierdut memoria dupa 2 ani de spitalizare si-a mai revenit dar d-ul DR VIRGIL ENETESCU a spus ca nu are voie sa bea pt ca devine agresiv cand bea iar el e dependent de alcol.Mama mea sufera foarte mult si nu stie incotro sa o ia autoritatile nu fac nimic in fiecare luna la pensie e agresiv si tot chemam politia dar e un cosmar viata pt mama mea ce ne puteti indruma sa facem? VA MULTUMESC

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua.am si eu o intrebare?siropu ketof il mai pot gasi la la farmacie?daca da la care?eu tot am intrebat la farmaci de el dar nu-l aveau.va multumesc