otoscreloza

Afectiuni ale urechii

Postata de nicoletapaun cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu otoscreloza acuta la urechea dreapta, de ceva timp am aceeasi problema si cu rechea stanga.
Am fost la mai multi doc. de specialitate si nu am inca rezolvarea la aceasta problema ce ma deranjeaza de cativa ani.
Intrebarea mea este daca se poate face ce, nu vreau sa raman surda de tot.

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Otoscleroza este o boală lent progresivă, iar tratamentul se impune în momentul in care problemele auditive ale pacientului devin severe. Abordarea terapeutică a acestei afecţiuni include atât administrarea de medicamente cât mai ales intervenţia chirurgicală. În momentul de faţă nu există un tratament medical eficient în tratamentul otosclerozei însă tratamentul chirurgical poate reda, cel puţin parţial, auzul. Un medic de specialitate ORL ar fi cel mai în măsură însă să vă ofere explicaţii despre evoluţia şi prognosticul acestei afecţiuni, precum şi despre tratamentul care se va impune

nicoletapaun

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspunsul dvs. si va mai rog sa-mi recomandati un doctor\\ spital din Bucuresti.

Nicoleta,

Medic Epuran

acum 12 ani

Un spital cu specific ORL pe care l-aş recomanda este Institutul de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională ORL Prof. Dr. D. Hociotă din Bucuresti.

nicoletapaun

acum 12 ani

Am fost la dansul dar mi-a spus sa revin cand raman surda complet.
Multumesc,

Donamishi

acum 12 ani

Prof. Dr. D. Hociotă din Bucuresti de la Institutul de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională ORL ar putea sa ma ajute in probleme de tinitus?

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă tinitusul este cauzat de o afecţiune ORL precum: infectiile urechii medii, tumorile de la nivelul urechii medii, otoscleroza, problemele vasculare, boala Menier şi chiar un dop de ceara format în ureche, aţi putea mege la un consult ORL la Institutul de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională ORL Prof. Dr. D. Hociotă din Bucuresti. (Prof. Dr. D. Hociotă din Bucuresti nu este un medic din acest institut, aşa se numeşte institutul respectiv)