otite

Afectiuni ale urechii

Postata de mimi33 cu 14 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu catar oto tubar in urma cu o saptamana .Tratamentul pe care l-am luat a fost cefuroxim 500mg de doua ori pe zi si spray olynth de trei ori . insa problema persista , cei drept la intervale mai mari simt o intepatura in ureche.Ce as mai putea face ?

Raspunsuri (5)

Dr. Masariu Roxana

acum 14 ani

Probabil mai persista inca o disfunctie a trompei lui Eustache. Ar fi bine sa faceti un tratament cu aerosoli.

mimi33

acum 14 ani

Azi am fost la control si mi s-a prescris inca 5 zile cu cefuroxim impreuna cu eurespal si aerius.Credeti ca trebuie sa mai urmez acest tratament?
Va multumesc pentru raspuns!

Dr. Masariu Roxana

acum 14 ani

E bine sa urmati tratamentul prescris, medicul care v-a vazut stie cel mai bine care-i situatia.

mimi33

acum 14 ani

Sunt in ultima zi de tratament cu cefuroxim ,eurespal si aerius,insa cred ca am sinuzita.Acum ma doare tare langa ambele urechi si tamplele parca ma preseaza,dimineata am durere de cap si nasul tot infundat. Am mai citit pe net despre simptomele pe care le am si cred ca e totusi sinuzita. Am inceput de azi sa fac inhalatii si-mi pun in nas spray humex,dupa acesta ,imi vine flegma dar imi simt capul greu si se accentueaza cand stau culcata. Maine trebuie sa merg iar la control insa vreau sa intreb daca pot schimba cefuroximul cu alt antibiotic (acesta e foarte scump si nu-mi mai permit sa-l cumpar)?

anca

acum 13 ani

Anul trecut am fost diagnosticata cu otita medie si am urmat un tratament.acum a recidivat cred ca mi s-a umflat zona urechii,am si dureri de gat iar din cauza umflaturii auzul e mai slab.iau acum eficef si prednison 60 mg/zi,iar local imi administrez apa oxigenata si garasone.de 36 de ore am inceput tratamentul si nici o ameliorare.problema e ca am inceput sa simt dureri si la cealalta ureche.