OTITA

Afectiuni ale urechii

Postata de PCH cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Intr-o dimineata acum 2 zile m-am trezit co o durere foarte mare a urechilor.Am fost la farmacie si mia dat o picatura.Acum nu mai ma dor urechile numai daca ma apas dar sper sa-mi treaca numai ca am urechea stanga infunda si imi e frica sa nu am otita.
Imi puteti spune daca la otita ai urechea infundata sau sar putea fi o raceal?Daca ati putea sa im spuneti si de un medicamen care sa ma refaca repede.
Multimesc.

Raspunsuri (3)

victoras

acum 12 ani

Dupa parerea mea cred ca e vb. de o raceala care s-a complicat putin si iti e infundata "TROPMA LUI EUSTACHIO".Este vb. de un canal in urechea interna!! Incearca cu BIXTONIM. Picaturile se pun in nas si au rolul de a desfunda si dezinfecta locul cu pricina.dupa ce ti le pui stai cu capul pe partea cu pricina pt. a-si face efectul.vei vedea ca efect o senzatie de "curat" in felul cum auzi!!! Daca insa apar probl. consulta ORL.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru confirmarea unui eventual diagnostic de otita, este indicat sa apelati la medicul specialist ORL.
otita apare de obicei la 2-7 zile de la o raceala sau o infectie a tractului respirator superior si se manifesta prin durere a urechii (de la o durere medie pana la una severa).

alexandra

acum 11 ani

eu am fost diagnosticata cu otita seroasa...iau nurofen..bixtonim si trachisan...nu am dureri insa unrechile continua sa fie infundate...ce ar trebui sa mai fac?