OTITA MEDIE ACUTA SUPURATA

Afectiuni ale urechii

Postata de otravitza cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
Am 34 ani si sunt din Galati. In urma unei dureri de ureche am ajuns la ORL unde mi s-a spus OTITA EXTERNA pt care mi s-a dat alcool boricat, tobradex picaturi si cloromatrizol toate in ureche.Mentionez ca durerea nu era mare doar caaparuse senzatia de ureche infundata. Prima zi am pus toate cele date in ureche, a doua zi dimineatza la alcoolul boricat am avut o durere si arsura groaznica (am schimbat cu apa oxigenata) si am continuat 3 zile dupa care am fost iar la control. Imi aparuse senzatie de pernuta cand apasam pe ureche. La control mi-a spus ca am facut "otita medie acuta supurata" pt care mi_a dat : azitromicina de 500 4 buc, movalis de 15 , tobradex in ureche si betabioptal in nas. Am urmat tratamentul si in a patra zi iar la control, unde mi-a spus ca incepe sa se curete urechea si am o perforatie de 0.05mm. Am continuat cu tobradex si betabioptal ... la a patra zi iar la control ... perforatia mai exista mai mica 0.025mm iar de otita nu a mai spus nimic ...doar ca e ok. Vreau sa mentionez ca eu nu am avut febra, nici scurgeri din ureche, nici dureri .... cum am citit la altii. Acum am doar o senzatie de infundat uneori sau ca o usoara amorteala .... dar nu in continuu cand si cand.
Ce parere aveti?

Raspunsuri (1)

DOINA

acum 8 ani

am si eu o ureche usor infundata si din tot ce am citit pana acum doar constat ca doctorii fac experiente pe pacienti ca mai rau le este in urma tratamentelor prescrise