OTITA EXTERNA MICOTICA

Afectiuni ale urechii Otita externa acuta Otita externa

Postata de coco195 cu 10 ani in urma.

BUNA SEARA, ma numesc Nelu, am 41 de ani...sambata am luat o palma peste urechea dr...marti seara (azi fiind miercuri)a inceput sa ma doara urechea si sa nu mai aud bn cu ea....am pus alcool boricat, exoderil sol., am luat ibuprofen,.am vrut sa ma curat cu un betisor usor si m am speriat rau cand am vazut sange si ceva negru pe vata de la betisor...si nu era putin......degeaba nu au disp. simptomele..miercuri dimineata(adica azi, 29 mai 2013) m am prezentat la camera de garda la spitalul dr. Hociota si mi s a pus diagnosticul de otita externa micotia..mi s a facut toaleta locala prin aspiratie de catre med. de garda rezident,mi s a pus un tifon cu o sol. ca iodul s au rivanolul si mi a dat urmatoarea reteta:exoderil,sol.5 pic.x3/zi....betadina,sol.5 picx3/zi....ibuprofen 10 tab...1cp.x2/zi...ma doare si acum rau cu gat cu tot si iar am inceput sa aud infundat..ma ustura rau cand pun exoderil...simt usturimea in ultima masea de jos.....sa continuui cu trat. prescris s au imi rec. dvs altceva??? va multumesc pt. rasp. anticipat

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este bine sa continuati cu tratamentul prescris. Daca nu il suportati sau aveti indoieli, puteti cere o a 2-a opinie ( medic specialist ORL).