Nepotelul meu a inceput sa nu auda

Afectiuni ale urechii

Postata de Codrutza001 cu 11 ani in urma.

De vreo 2-3 luni treptat nepotelul meude 3 ani jumatate a inceput sa nu auda, nu raspunde daca il strigi si se uita la tine cand il intrebi ceva da parca nu aude exact ce ii zici. Clipeste de asemenea foarte mult din ochi si il mai dor din cand in cand...Mama lui a fost cu el la un control unde i-au scos niste dopuri din ureche(nu mari) dar in continuare nu aude...se va mai duce la investigatii dar suntem toti foarte ingrijoriati!...De asemenea de cand nu aude asa bine cam evita sa vorbeasca si nu mai pronunta bine cuvinte. Pana acuma cateva luni nu avea probleme vorbea auzea era foarte activ

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa se efectueze audiograma pentru a identifica o posibila sursa de hipoacuzie ( consult ORL); daca descoperiti si alte perturbari de comportament ( copil retras, inactiv, care nu socializeaza cu membrii familiei sau alti copii, etc) este bine sa fie vazut si de un neuropsihiatru.