lovitura de palma peste ureche

Afectiuni ale urechii

Postata de gvbarbu cu 13 ani in urma.

Buna ziua, Ma numesc Gabriela si am si eu un caz similar. Am primit o lovitura puternica peste urechea stanga (palma). In prima faza nu mi s-a parut ca am patit ceva grav, insa a doua zi de dimineata cand m-am trezit am constatat ca nu mai pot manca, maxilarul ma durea pe ambele parti ale capului, insa acut pe partea cu lovitura. Am mestecat foarte greu 2-3 zile cu dureri pana la stare de rau, incet-incet durerea generala de maxilar s-a mai potolit. Acum, la o saptamana de la eveniment masticatia este insotita de dureri care apar sub forma unor "troznituri" in pavilionul urechii lovite; chiar fara sa mestec ceva am o senzatie "ciudata" in ureche, durerea venind cand incerc sa inghit saliva si fiind puternica cand mananc. Mentionez ca ieri m-am spalat pe cap, bineinteleas ca urechea a "vazut" si ea apa si parca senzatia este mai puternica de ieri. Nu am supuratii si nu am avut sangerari. Stiu ca ar trebui sa merg la doctor, dar cu trimiterile astea la 3 luni si cu programare la medicul de familie o sa mai dureze si ca sa platesc consultatia nu prea ma tin "buzunarele".
O sa treaca oare fara sa ma vada un medic?
Multumesc

Raspunsuri (13)

elena

acum 13 ani

Nu te juca cu sanatatea. Mergi de urgenta la medic. O consultatie fara trimitere costa cam 50 lei. Dar si medicul de familie te primeste, fara programare, daca achiti 10 lei. Iti da trimitere la specialist la care nu mai platesti nimic. Sanatate si nu mai sta pt ca poti SURZI.

Dr. Masariu Roxana

acum 13 ani

Dupa simptome, pare a fi o luxatie in articulatia temporo-mandibulara. Trebuie sa faceti un consult BMF (buco-maxilo-facial) - de exemplu la Facultatea de Stomatologie de pe Calea Plevnei. Puteti sa mergeti direct la camera de garda.

gvbarbu

acum 13 ani

Multumesc de raspuns, insa am uitat sa mentionez ca locuiesc in Pitesti. Dupa raspunsul Elenei am luat legatura telefonica cu d-na doctor medic de familie care mi-a promis trimitere pentru maine la ora 14. Mai departe, nu stiu, probabil ca initial ma va vedea un ORL-ist, mai apoi, probabil ca ma va directiona dansul, ma gandesc.
Multumesc
Gabriela Barbu

gvbarbu

acum 13 ani

D-na doctor, scuze ca mai deranjez cu o intrebare suplimentara. Daca asa este, si este vorba de luxatie, se rezolva singura in timp sau este necesara ghipsare? Senzatia pe care o am in stare de stan-by este ca si cum intreg canalul auditiv este "deschis" si acest lucru doare si creeaza disconfort.
Gabriela Baru

Dr. Masariu Roxana

acum 13 ani

Nu pot sti ce solutie terapeutica va adopta dr. BMF, depinde de leziune. Oricum, pana atunci sa luati un antiinflamator - Ketonal de exemplu.

gvbarbu

acum 13 ani

Multumesc din suflet de raspunsuri. Voi vedea maine. Din pacate, in vremuri de criza "ne ia durerea de cap" pe unii, iar sotul meu asa a considerat ca se poate comporta. O sa scot si certificat medico-legal. Sa speram ca nu se lasa cu ghipsare......
Am 42 ani, lucru ce iar l-am uitat a-l mentiona...
Gabriela Barbu

Dr. Masariu Roxana

acum 13 ani

Multa sanatate, numai bine!

andrey

acum 13 ani

am primit o lovitura in urechea stanga si nu mai aud normal , aud foarte slab ca si cum ti-ai tine mainile peste ambele urechi ce e de facut?

alin

acum 12 ani

salutare tuturor !
legat de lovituri in ureche . ieri am avut un nefericit incident de a primi un pumn in urechea dreapta (pe la spate) si astazi am observat cand stateam in masina ca nu auzeam foarte bine bass-ul cu urechea dreapta !
ce parere aveti ?

Lucian

acum 12 ani

Ieri am primit o minge de baschet in cap mai precis in ureche. Mi s-a format un hematom in spatele urechii si mai mult de jumatate din ea sa invinetit. Nu ma doare si aud bine. Ce ma sfatuiti?

mihai

acum 8 ani

Buna ziua , jucam table pe o banca si a venit un retard si mia dat o palma peste urechea dreapta cuprinzand si un pic din ochi , lam declarat la politie , am fost la medic, un medic ce lasa de dorit , sunt in judetul vaslui , eu sunt din Brasov , nu pot pleca momentan acolo, sunt medici buni . Doctorul asta la care am fost e cam jale cu el. ii puneam intrebari in timp ce se uita cu ceva in urechea mea mia raspuns asa : ba nu-l vad ( e vb de timpan ) , ba ca nu il gasesc , pana la urma a schimbat el acolo 2 3 ustensile . si mia zis asa : este inflamat , este ros , si am supus e de bine sau imi este spart si timpanul , a zis ca din fericire nu imi este spart . Dar i-am explicat in felul urmator : in timp de imi tin respiratia si vreau sa o dau afara imi iese aerul pe ureche , ceva anormal . a inceput sa zica ca de unde stiu eu , lam vazut eu , pot sa zic un "cretin" mar intreba asa ceva . mia dat o reteta. : Solutie auriculara cu cloramfenicol si fluocinolon . ( mentionez ca atunci cand imi pun alea 5-6 picaturi , ma doare capul la maxim. dar numai in partea dreapta , ma inteapa in gat si am o senzatie rea pe calea nazala . ) , NOSTAMINE ( trebuie sa pun 3 picaturi in fiecare nara e ok nu ma jeneaza cu nimic. ) , EFICEF ( un antibiotic , ) si inca un medicament BORENAR (cale bucala ) . Ce parere aveti domnul/doamna medic ? astept un raspuns pe masura cazului meu .La primul medicament scrie pe prospect ca nu trebuie folosit daca e timpanul spart . deci mai mult pentru asta ma ingrijorez . Va multumesc !

Bucur ionelw

acum 8 ani

Buna ziua fetita mea a fost lovita cu piatra de catre alt copil la ureche si plange ca o doare. Am fost la medicul de familie si mi.a spus ca nu e grav si sa.i pun compresa cu apa. Sfatul dumneavoastra care e? Ea tot plange ca o doare urechea.

Bucur ionelw

acum 8 ani

Buna ziua fetita mea a fost lovita cu piatra de catre alt copil la ureche si plange ca o doare. Am fost la medicul de familie si mi.a spus ca nu e grav si sa.i pun compresa cu apa. Sfatul dumneavoastra care e? Ea tot plange ca o doare urechea.