infundata

Afectiuni ale urechii

Postata de zenoviu cu 13 ani in urma.

am o ureche infundata si parca se desfunda cand ma aplec pe partea ei si asta mi se intimpla in fiecare iarna fara sa ma doara

Raspunsuri (1)

ady_lowe

acum 13 ani

Buna ziua,
Am o problema cu tiuitul urechilor. De fiecare data dupa ce ma intorceam de la discoteca , imi tiuiau urechile, insa pana dimineata imi treceau. Saptamana trecuta mi s-a intamplat acelasi lucru, insa urechea stanga nu si-a mai revenit. Am auzit un zgomot toata ziua si am simtit-o putin infumdata. Zilele urmatoare zgomotul a disparut, insa atunci cand ma uit la televizor sau cand stau la calculator aud un tiuit dar nu imi dau seama unde exact. Uneori am senzatia ca il aud in ambele urechi, alteori am senzatia ca vine din cap. Acelasi lucru se intampla si seara cand ma bag in pat sa dorm. Am mers la medic mi-a facut un control si a zis ca as avea un furunc in urechea stanga, iar dupa audiograma a zis ca nu este grav, am afectat doar putin nervul auditiv.
Controlul a durat mai putin de 5 minute, iar doamna doctor nu mi-a inspirat foarte multa incredere.
Mi-a dat o reteta: Nurofen plus- 2/zi, olynth- 3 pcaturi/ zi, Claritine- 1/seara, rivanol si oxacilina- 1/6ore.
M-ar interesa o parere a unui medic de aici. As dori sa stiu daca intr-adevar acest tratament este pentru problema mea, sau daca ar trebui sa imi schimb ORL-istul.
Multumesc anticipat!