Infectia la urechi poate duce la vartejuri ?

Afectiuni ale urechii

Postata de Utilizator11636695217 cu 2 luni in urma.

De ce apar infectiile dese in urechi, astea cauzeaza vartejuri si ameteli?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Infectiile la nivelul urechii pot duce la vartejuri. Aceasta se datoreaza faptului ca urechea interna, aparte de functia auditiva, are si un rol important in mentinerea echilibrului corpului. Cand apar infectii la acest nivel, pot aparea diverse simptome, precum ameteli sau vartejuri.

Infectiile frecvente ale urechii se pot datora diverselor factori, precum expunerea la temperaturi scazute, utilizarea necorespunzatoare a betisoarelor de urechi, care pot zgaria canalul auditiv, facilitand astfel patrunderea bacteriilor, sau prezenta unei imunitati scazute.

In ceea ce priveste relatia dintre infectiile la ureche si vartejurile, precum si durerile de cap, aceasta este dovedita. Cand urechea interna este infectata, inflamatia generata poate afecta nervul vestibular, care este responsabil cu mentinerea echilibrului. Din aceasta cauza, pacientul poate experimenta senzatie de vertij..

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/ce-este-vertijul-si-cum-poate-fi-tratat_16814
sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/primul-ajutor-in-caz-de-vertij_1784

Va dorim insanatosire grabnica!