Hipoacuzie

Afectiuni ale urechii

Postata de LuminitaP cu 12 ani in urma.

Se poate trata hipoacuzia usoara?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un medic ORL va stabili diagnosticul de hipoacuzie printr-un examen al urechii, completat de o serie de explorari ale functiei auditive, pentru a evalua gradul pierderii auzului. Alte teste (audiometria) indica localizarea, natura si tipul de hipoacuzie in cauza (de transmisie, de receptie nervoasa sau mixta). astfel se va stabili tratamentul individualizat.

lum

acum 11 ani

copilul a fost diagnosticat cu hipoacuzie usoara I s-a prescris neuromultivit de catre medicul ORL.
Este suficient?