hipoacuzie

Afectiuni ale urechii

Postata de AURA796902 cu 12 ani in urma.

imi va mai revenii vreodata auzul si cu ce trat?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul hipoacuziei depinde de cauza sa.
1.Hipoacuzia determinată de o obstrucţie a conductului auditiv (de exemplu, datorită unui dop de cerumen) se tratează cu ajutorul unor picături ce dizolvă cerumenul.
2.Hipoacuzia determinată de existenţa unor tumori craniene se tratează prin îndepărtarea acestora pe cale chirurgicală
3.La unii copii cu hipoacuzie este necesară adenoidectomia (extirparea vegetaţiilor adenoide)
4.În cazurile în care cauza hipoacuziei nu poate fi eliminată, tratamentul constă în compensarea pierderii funcţiei auditive (prin utilizarea protezelor auditive).
5.La pacienţii cu hipoacuzie profundă se apelează la implantul cohlear.