hipoacuzie bilaterala profunda

Afectiuni ale urechii

Postata de maratea cu 10 ani in urma.

buna seara,urmaresc de mult timp raspunsuriile dv la intrebarile puse,si as vrea sa va intreb si eu ceva..am o nepotica de 1,6luni,a fost diagnosticata cu hipoacuzie bilaterala profunda,ia fost recomandat sa ii punem proteze auditive,am pus aceste proteze,daca batem din palme sau o strigam mai tare se intoarce,dar nu mereu,problema e ca nu pronunta nici un cuvint!in urma cu 5-6 luni a pronuntat de 2 ori cuvintul mama,v-as ruga daca vreti sa ne dati un sfat,cum sa procedam si ce ar mai trebui facut?am fost cu ea si la iasi si la cluj,au zis sa ii punem protezele si cam atit!va multumesc din suflet

Raspunsuri (3)

Audionova

acum 10 ani

Am inteles ca nepotica poarta aparate auditive conform gradului de hipoacuzie pus in urma testelor; sper ca testele au fost cele adecvate virstei ca sa nu existe nici un dubiu asupra stabilirii diagnosticului, adica la aceasta virsta nu este posibil ca un copil sa colaboreze in timpul testarii si de aceea se fac investigatii obiective insemnind : impedancemetrie- verifica starea urechii medii si orienteaza catre un grad de hipoacuzie, otoemisiuni acustice- care identifica activitatea celulelor ciliate din urechea interna, potentiale evocate auditive precoce de trunchi cerebral- care determina integritatea sistemului nervos auditiv. Daca aparatele sint programate tinind cont de rezultatele coroborate ale testelor se poate considera ca fetita este capabila sa auda normal cu aparatele auditive. Numai ca trebuie sa constientizeze ce aude si la aceasta se ajunge printr-un proces indelungat de invatare , de la o intreaga echipa insemnind logoped, psiholog, familie, audioprotezist si cind este cazul medic de familie, medic pediatru, medic O.R.L, educator , invatator mai tirziu. Numai asa va reactiona corespunzator celor cu auz normal, rezultatele vin in timp, nu este suficient sa poarte aparatele ci sa si invete ce aude cu ele. Succes !

costantin

acum 9 ani

buna, am aceeasi problema cu micutul meu de 11 luni, sint disperat, ce ai rezolvat, dami te rog un sfat, mersi anticipat

maratea

acum 9 ani

buna,imi pare tare rau ptr micutul tau,e un drum foarte lung si greu ptr voi ca parinti si ptr micut,nepotica mea are deja 2 ani jumatate dat cu protezele auditive nu sa rez nimic asa ca e in asteptare de implant,in rom au zis ca dureaza 2-3 ani,si ii face la o singura ureche gratis,iar celalat aparat cohlear trebuie cumparat,cine isi permite,ptr ca e in jur de 29,000 euro,poate micutul tau va auzi cu proteze auditive,depinde ce tip de hipoacuzie are! va doresc din suflet sa puteti sa acceptati aceasta situatie si sa luptati cit puteti sa ii fie bine micutului,