Hipoacuzia (auz slab) la copil

Afectiuni ale urechii

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

buna ziua
doresc sa stiu la cate zile de la nasterea copilului se face testul de audiometrie?

Raspunsuri (3)

acum 15 ani

Buna Adrian,

Academia Americana de Pediatrie recomanda efectuarea unui test auditiv la varstele de 4, 12, 15 si 18 ani.
Potrivit studiilor, copiii incep sa auda zgomote incepand cu a treizecea saptamana de viata.

In general, daca copilul are probleme cu auzul, acest lucru va fi asociat cu probleme de vorbire.

Numai bine!

monica391

acum 15 ani

Testarea auzului,chiar si in Romania,se face chiar de la nastere(screening pt.nou nascuti,in maternitati)Luati,va rog,legatura cu DL.DR.PASCU-Institutul ORL "PROF.DR.HOCIOTA"- centrala=0214102170.Succes si sa nu aiba probleme de auz.www.latcan.ro

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am un copil cu hipoacuzie,si as dorii sa stiu cat suventioneaza casa de asigurari aparatele auditeve?