Ganglioni umflati

Afectiuni ale urechii

Postata de Iza908 cu 8 ani in urma.

Buna ziua ! Am o intrebare,aseara am facut baie tot corpul ,deci inclusiv si capul si dupa ce m-am uscat am observat in partea dreapta a capului mai sus de ureche ca mi s a umflat ceva ,initial m am speriat si am intrebat o pe mama daca am ceva ,acesta mi a zis sa stau calma ca nu am nimic.Ce ar putea sa fie ,ganglionii umflati ,imi esti foarte frica ....si sa va zic ca am fost racita 3-4 zile si acum am acea parte umflata.Va rog ,spune ti mi ce sa fac ,adica ce am???? Va rog!!!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Posibil ca umflatura pe care o observati sa fie un ganglion limfatic umflat. Ganglionii limfatici pot deveni umflati in reactie la o infectie sau boala. Daca ati fost racita de curand, este posibil ca sistemul dumneavoastra imunitar sa lupte inca impotriva infectiei, ceea ce ar putea explica umflarea ganglionilor.

Desi de cele mai multe ori ganglionii umflati nu sunt un semn de ceva grav, uneori pot indica o problema medicala mai serioasa. Medicul dumneavoastra va poate ajuta sa determinati cauza umflarii si sa decideti cel mai bun plan de tratament pentru dumneavoastra.

In acest timp, puteti incerca sa va odihniti si sa va hidratati bine. Evitati sa atingeti sau sa masati zona umflata si faceti o programare la medic cat mai repede posibil.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/ganglioni-cervicali-inflamati-cand-si-de-ce-apar_20522