Ganglion in spatele lobului urechii

Afectiuni ale urechii

Postata de ioaana cu 10 ani in urma.

Buna,as vrea sa va cer sfatul in legatura cu un ganglion care mi-a aparut in spatele urechii in urma unei infectii la ureche(m-a muscat o insecta),am luat antibiotic claritromicina in urma caruia s-a retras,dar nu in totalitate si acum de ceva timp mi-a aparut si un fel de galma pe degetul de la picior care nu ma doare si nu stiu despre ce poate sa fie vorba...oare are legatura cu pb de la ureche sau ce este?Va multumesc si astept un raspuns!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

La ureche este, proababil, un ganglion limfatic care creste in dimensiuni in cadrul infectiilor. Daca infectia a fost tratata eficient, acesta se va retrage in timp ( nu aveti motiv de ingrijorare din acest punct de vedere).
In ceea ce priveste piciorul, este bine sa consultati medicul de familie/internist pentru evaluare.Nu se poate aprecia natura problemei numai din descrierea facuta de dumneavoastra, insa, cu cea mai mare probabilitate, nu are legatura cu suferinta otica ( de la ureche).

Vintila Silviu

acum 10 ani

Buna ziua
Am avut unghia incarnata la piciorul drept (degetul mare) mam operat la el .. adica mia scos coltul din carne si ma ciupit oleaca din unghie (in acelasi zi cand mam dus la doctor am facut o baie ferbinte la ambele picioare si cred ca infectia sa dus si la al2 picior ) cu cateva zile dupa operatia la stangu mi sa incarnat si unghia dreapta si mia cazut coltul usor da problema e ca cum sa zic in dreptul coltului de la unghie in lateral spre talpa e un fel de umflatura destul de mare nu ma doare e moale o am la ambele picioare
Acuma de curand cateva zile mi a aparut un ganglion pe gat sub ureche am fost la medicului de familie mi a spus ca e un ganglion ( nu ma doare nu ma jeneaza cred ca mai mare stresul are aprox 1 cm ) se poate ca umflaturile acelea laterale moi sa fie tot niste ganglioni ?
Daca da ? Ce imi recomandati sa fac
Daca m ar opera dinou sa ma curete calumea de orce infectie mi ar trece si gaglionul de la gat?
O zi buna