este considerat tinitusul un handicap?

Afectiuni ale urechii

Postata de Maria Danila cu 13 ani in urma.

As vrea sa stiu daca in Romania este considerat tinitusul un handicap,stiu ca in germania este.Am aceasta boala de 2ani si nu exista remediu decit in calmul propriu si stapinirea de sine.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Din cate stiu, nu.

Marinita

acum 13 ani

eu am aceste zgomote in urechi de peste 15 ani. m-am obisnuit cu ele.dar in adevar sunt f. deranjante.am fost la prof.O.R.L.-isti in Bucuresti,Cluj. am urmat tratamentele prescrise dar fara rezultat. dupa cite stiu inca nu sa aprofundat prea mult cercetarea tinitus,astfel incit nu exista medicamente specifice acestei boli.sunt dezamagita,dar aste e situatia.in ultimul an am tratat-o cu indiferenta.nu stiu daca este considerataun handicap.

Dan

acum 8 ani

Eu am o hipoacuzie bilaterală de vreo 16-17 ani iar acufenele au început acum 6-7 ani. Medicii din orașul în care locuiesc s-au dovedit a fi neputincioși în a pune măcar un diagnostic. Am încercat tratamente cu antibiotice puternice atât orale cât și injectabile și chiar la un moment dat intravenoase în ideea că ar fi o sinuzită. Am făcut și operație de deviație de sept, la TM, dar absolut degeaba. De vreo lună acufenele au devenit extrem de puternice, accentuându-se într-o asemenea măsură încât mi-e cu neputință să adorm. Intensitatea, mai ales în urechea stângă, e insuportabilă.
Recent am fost la un medic nou care mi-a spus că nici vorbă de sinuzită ci e ceva cu totul diferit și mult mai grav: nervii acustici distruși. Urmez de vreo săptămână un tratament, dar de asemenea, fără niciun fel de rezultat. N-am nici cea mai vagă idee cum să abordez boala asta, știu doar că mi-a distrus complet nervii și răbdarea. Peste câteva zile voi fi chemat la un interviu pentru un loc de muncă și n-am idee cum mă voi descurca.