dureri de urechi

Afectiuni ale urechii

Postata de cristina296156544 cu 13 ani in urma.

Buna seara. De cca doua luni au inceput sa mi se umezeasca foarte tare ambele urechi, incat am ajuns dependenta de betisoare absorbante. Acum o luna am acuzat dureri la urechea stanga. Am fost la medic specialist si am urmat un tratament cu cyprinol, triderm, nurofen. Problemele au incetat pentru un timp. De cca o saptamana au inceput iar sa mi se umple cu lichid si, mai nou, nu mai aud bine. Ce-mi puteti recomanda?

Raspunsuri (2)

N. B.

acum 13 ani

Probabil se topesc! Inp***ati betisoarele in apa oxigenata si apoi, curatati cu blandete interiorul. Sistemul de curatare nu mai face fata si trebuie ajutat.Asta cand se fac dopuri de ceara. Daca persista, mergeti la medicul ORL.

Medic de garda

acum 13 ani

Folosirea betisoarelor pentru curatarea urechii poate determina o crestere a secretiei de cerumen ( cerumenul are rol de protectie al urechii externe). Va recomand sa renuntati la utilizarea betisoarelor si sa consultati un medic ORL-ist pentru stabilirea diagnosticului (posibil otita externa micotica).