durere ureche

Afectiuni ale urechii

Postata de gab123 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, situatia mea suna in felul urmator. Sunt racit de 2 zile, o raceala banala, cu un pic de guturai, cu si cateva stranuturi si nas infundat ... Astazi am dat o fuga pe trasnfagarasan. In timp ce urcam datorita altitudinii mi s-au "infundat" urechile, cand am ajuns sus s-a ameliorat situatia iar cand am coborat din nou s-au infundat. Au trecut 5 ore de atunci si urechile sunt in continuare "infundate", auzul este diminuat, urechea interna trosneste, uneori dureros, cand casc sau inghit. Este un efect temporar al racelii sau sa-mi fac griji pentru o otita?

Multumesc mult

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 10 ani

E posibil sa fie vorba de o otita.Dute la medicul ORL-ist pt investigatii.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati medicul ORL-ist pentru evaluare.

gab123

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns, intre timp situatia s-a ameliorat de la sine si cu 3-4 paracetamoale pe zi. :)