durere ureche

Afectiuni ale urechii

Postata de DANIELA165124368 cu 12 ani in urma.

Buna ziua doresc sa adresez o intrebare in legatura cu urechea dreapta decateva zile m am trezit cu urechea infundata pe parcurs a inceput cu dureri ca un junghi si dureri pe partea dreapta a capului am perioade cand nu mai aud cu urechea dreapta .va multumesc pentru raspuns.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Cerumenul din conductul auditiv extern( care nu s-a scurs in afara din conduct prin igienizare ) a format un dop care a devenit aderent de peretii conductului, l-a obstruat determinand scaderea auzului si dureri locale. Deci aveti " dop de cerumen " care se elimina numai prin spalatura auriculara la un cabinet ORL

flo

acum 12 ani

am si eu o intrb,
de cateva zile mi s-a infundat urechea stanga,si de atunci tot pun (A cerumen) dimineata si seara, si deocamdata nimic (de vreo 3 zile) Ce ar trebui sa fac? sa mai pun 2-3 zile cerumen? sa vad daca se desfunda sau la um medic orl?

flo

acum 12 ani

sau sa merg la un medic (pt un consult) ?