De vreo 3 ore a început să mă înțepe in urechea dreapta. Oare ce da fac?

Afectiuni ale urechii

Postata de ALV cu 2 luni in urma.

De vreo 3 ore a început să mă înțepe in urechea dreaptă, oare ce să fac?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Daca va inteapa in ureche, ar putea fi o indicatie a unor probleme cum ar fi o infectie a urechii sau o problema cu sinusurile.

In acest caz, va recomandam sa luati un analgezic in primul rand si sa aplicati o compresa calda pe ureche.

Nu ignorati durerea constanta, deoarece ar putea indica o problema mai serioasa care necesita ingrijire medicala. De asemenea, daca durerea este insotita de febra sau de alte simptome, cum ar fi dificultati de auz, tinitus sau vertij, ar trebui sa mergeti la medic imediat.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectiile-urechii/cum-sa-faci-diferenta-intre-o-otita-si-o-simpla-racealai_5518
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/cauze-nebanuite-ale-durerii-de-ureche_15923

Va dorim multa sanatate!