de ce ma doare urechea?

Afectiuni ale urechii

Postata de Mihaela Camelia cu 2 luni in urma.

de 1 luna ma dor urechile continuu si am fost la orl si a zis ca nu am nimic ,urechile si timpanele sunt perfecte
am avut o mica umflatura dupa urechea stanga,dna doctor a zis ca m a tras curentul
ma doare cand dorm pe ureche dar nu ma doare foarte tare,simt un discomfort..de la ce e oare tin sa mentionez ca am anxietate si mi este frica sa nu am ceva

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Durerea de ureche poate fi cauzata de diversi factori precum infectii, blocaje, sau afectiuni ale nasului, gatului sau maxilarului. Schimbarile de presiune atmosferica, cum ar fi zborul cu avionul sau scufundarile, pot provoca de asemenea dureri de urechi. Alteori, durerea poate fi un simptom al unei alte afectiuni, cum ar fi durerea de dinti sau problemele articulatiei temporo-mandibulare.

Deoarece ati mentionat ca suferiti de anxietate, este posibil ca simptomele dvs. sa fie legate de aceasta. Anxietatea poate cauza durere de ureche si alte simptome fizice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectiile-urechii/durerile-de-urechi-cauze-posibile_9953
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/cauze-nebanuite-ale-durerii-de-ureche_15923

Va dorim multa sanatate!