Cum pot sa scap de pulsatiile urechii?

Afectiuni ale urechii

Postata de Utilizator11725931852 cu 2 saptamani in urma.

acum 2 saptamani am inceput sa simt o pulsatie constanta la urechea dreapta care e deranjanta, enervanta care nu se mai ducea decat dupa doar cateva zile. Mi a revenit din nou si din cauza asta nu pot sa dorm noaptea, ma deranjeaza si ma ingrijorez ca o sa am insomnii din cauza disconfortului. Tin sa mentionez ca pe langa pulsatiile deranjante, nu aud niciun tiuit in ureche.
Nu sufar de alte probleme cunoscute, nu mi-am facut analizele ca sa vad daca am lipsa de vreo vitamina, dar inainte cu 2 saptamani nu aveam absolut nimic. Incep sa consider ca e de la casti, ca le folosesc prea mult timp la un volum prea mare. Vreau sa stiu daca as putea sa scap in orice fel de pulsatiile acestea fiindca ma tin treaza noaptea din cauza deranjului.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Pulsatiile in ureche, cunoscute si sub numele de tinnitus pulsatoriu, pot fi cauzate de o serie de lucruri, cum ar fi tensiunea arteriala crescuta, afectiuni ale urechii interne, sau folosirea intensiva a castilor.

Ar fi bine sa incepi cu eliminarea factorilor posibili ai acestor pulsati, cum ar fi reducerea timpului pe care il petreci ascultand muzica la casti si la un nivel de volum mai scazut. De asemenea, ar fi util sa incerci sa faci miscare regulat si sa ai o dieta echilibrata pentru a ajuta la scaderea tensiunii arteriale.

Daca simptomele persista, te sfatuiesc sa mergi la un medic specialist. Acesta poate recomanda investigatii suplimentare pentru a determina cauza pulsatiilor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Infectiile-urechii/cum-sa-faci-diferenta-intre-o-otita-si-o-simpla-racealai_5518
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/ai-tinitusi-acum-poti-realiza-managementul-tinitusului-cu-ajutorul-apara_19992
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/tratamentul-afectiunilor-auditive_19518

Utilizator11725931852

acum 2 saptamani

Mai exact la ce medic specialist ar trebui sa ma duc?