cod boala si cod handicap

Afectiuni ale urechii

Postata de Liana22101940 cu 13 ani in urma.

In ce cod de boala si in ce cod de handicap se incadreaza hipoacuzia de perceptie neurosenzoriala profunda? Confom carei legislatii?

Raspunsuri (6)

ecaterina.pistol

acum 13 ani

rs lingvistic.cand iti pierzi auzul apar si tulburarile de limbaj.realitatea este total diferita.persoanele cu deficiente de auz au un suflet mare,dornic de normalitate afectiune si indepedenta.in urma unui accident am facut cotor tub pe timpan am mers la multi medici nimic nu ma ajutat.incet incet nervii au cedat si am ramas cu resturi auditive.nici proteza auditiva pe care o folosesc nu ma mai ajuta decat fte putin,si la zgomote fte puternice.dar cel mai mult ma raneste purtarea celor din jur nu handicapul meu.din lipsa de comunicare am tulburari usoare de limbaj.si ma simt izolata, alungata jignita .atitudinea celor din jur ma face sa devin neincrezatoare si tot mai izolata.multa sanatate si putere tuturor sa poata infrunta destinul ce ne asteapta.

bira maria

acum 13 ani

sunt operata de otoscleroza bilaterala senzoriala si ma simt pe zi ce trece mai rau am probleme la inima cu risc ridicat de accident vascular ,disfuctie ventriculara pe partea stanga , am dureri mari de oase mainile amortite ,,hemipareza stanga,, si mari probleme la sistemul nervos datorate durerilor si zgomotelor continue in ambele urechi mai accentuat tot pe partea stanga de multe ori imi vine sa-mi iau zilele de atata suferinta acele proteze mi-au facut viata un chin ingrozitor

ecaterina.pistol

acum 13 ani

zgomotele in urechi pot fi ameliorate cu injectii de calciu intravenos .de la prima injectie va veti simti mai bine.si incercati sa faceti miscare dimineata sau folositi o minge mica stringind pumnul des ati scapa de amorteala.si eu am trecut prin asta credeti-ma ptru dureri de oase mersul pe jos dimineata e cea mai buna solutie.locuiam la et 3 de abia urcam scarile acum in fiecare dimineata ies o ora pe jos la plimbare inspir aerul diminetii in plamini si ma simt minunat,mult mai calma dar incet incet miau disparut durerile ce ma chinuiau de ani de zile la genunchi .luam piroxicam singurul medicament caremi lua durerea ptru cateva zile ,acum nu mai iau nimic dar fac miscare zilnic si am o virsta.rs ptru bira maria sper sa va ajute dar incercati va rog sanatate maxima.

tomastoica

acum 13 ani

in ce cetegorie se ancadreaza boala infartul miocardic,angina pectorala,insuficienta cardiaca clasa 2niha,cardiopatiedilatativaischemica.hipotensiune arteriala

tomastoica

acum 13 ani

unde se ancadreaza boala de inima handicap accentuat sau invaliditata accentuat

nyny

acum 13 ani

ce beneficii am la cod 7 multumesc.