Buna dimineata (urgent)

Afectiuni ale urechii

Postata de PCH cu 12 ani in urma.

De cateva zile a inceput sa ma doara in gat dar nu am dat atentie.Dar acum nu mai pot sa stau de durere cand inghit,cand tusesc,etc.Parca nu imi ajungea doar atat de dimineata cand m-am mi sa infundat urechile si nu stiu de ce si in mai putin de 10 a inceput sa ma doara.Nici o data nu am mai simtit o asemenea durere.Oare dece??
va rog frumos poate imi recomandati un medicament ceva ca nu mai stiu ce saa fac de durere.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

poate fi vorba de o angina virala sau bacteriana. Un exsudat faringian poate lamuri necesitatea unui tratament antibiotic, recomandat de medicul specialist ORL. Incercati un regim bazat pe alimente semisolide, lichide, calde si nu fierbinti; se vor administra antialgice (paracetamol, ibuprofen)