analize hematologice !!!!!!!!!!.

Afectiuni ale urechii

Postata de magda79 cu 14 ani in urma.

Cine ma poate lamurii pana vine dr.fam.care este bolnava.Am fost la orl pt o consultatie in gat .Aveam o durere in partea stinga sub maxilar ,o durere suparatoare.Med.orl.mi-a prescris sa fac un exudat si anali.Ce ma ingrijoreaza este ca la anali.singe mi-a esit asa:VSH-REZULTAT-25.OO,REFERINTA-2.00-15.00.TROMBOCIT REZULTAT 0.17.REFERINTA 0.20-0.50.Aceste valori au iesit in evidenta iar medicul a spus ca nu exista o infectie orl asa incat nu mi-a prescris nimic ,in skimb mi-a sugerat sa ma operez de amigdalite care sunt putin rosi si ca o sa am ceva probleme cu ele .Acum revin la subiect ce inseamna aceste valori care nu ma lamurit dr.?adica vsh marit si trom.mai mici cu 3 valori???????

Raspunsuri (5)

mikmok

acum 14 ani

Daca medicul ti-a sugerat sa te operezi de amigdalite inseamna ca stie el de ce. Viteza de sedimentare a hematiilor daca este mare inseamna ca ai o infectie in organism.

magda79

acum 14 ani

Ce infectie? de ce nu mi-a prescris nici un antibiotic ? nu am avut nicio data probleme cu amigdalitele ,nu sunt unflate...nu stiu ce sa fac? sa vedem ce spune med. de fam.Mersi pt come.

Dorina

acum 14 ani

VSH atat de mare inseamna ca ai o infecte in oganism..medicul trebuia sa iti prescrie un antibioic..la VSH-ul asta era neaparat nevoie de o investigatie mai serioasa.Daca medicul tau de familie nu este mergi la altul..la exudat ce a iesit?in functie de acest exudat trebuie sa ti se prescrie antibiotic..multa sanatate magda!

robert7291

acum 14 ani

vsh creste si de la febra musculara, la spitalul de urgenta nici nu exista aceasta analiza, nu-ti spune nimic, deci stai linistita. daca te operezi de amigdale e posibil sa faci ulterior infectii respiratorii, amigdalele actioneaza ca o poarta, ca un releu, si nu se scot decit daca intr-adevar ai multiple probleme cu ele.

Maria

acum 14 ani

Magda nu te speria...poti repeta vsh-ul, nu e scump...si cere lamuriri de la pers. care il lucreaza.Cum te mai simti? Am asteptat un mesaj de la tine...multa sanatate!