am otita sau o fi ceva mult mai grav???

Afectiuni ale urechii

Postata de ana1lia cu 12 ani in urma.

Buna seara !Am si eu o problema de sanatate mai grava pt mine.Sper k cineva sa ma ajute ,poate chiar si un medic sau macar cineva kre a trecut printr-o situatie asemanatoare.DE vreo 2 sau 3 ani cam asa ceva ma mananca urechile foarte tare (deci in urechi).Eu am avut asa senzatii din astea de mancarime in urechi de mult timp dar acum de vreo 2 sau 3 ani s-au accentuat.Abia akm am inceput sa dau importanta k e ceva serios dar cred k deja e prea tarziu.Am fost la multi medici si nimeni nu m-a ajutat.Toti mi-au dat acelasi diagnostic:otita....si ap acelasi tratament,kre nu m-a ajutat cu nimic.Vazand k nu isi face nimic efectul am inceput sa caut pe internet tot felul de tratamente kre sub nici o forma nu m-au ajutat.Sunt disperata sincer,nu stiu ce sa mai fac,imi vine sa plang de ciuda k nu ma pot ajuta cu nimic.Am cheltuit o gramada de bani cu niste medicamente kre nu mi-au facut bine deloc,nici macar nu mi-au ameliorat aceasta mancarime INSUPORTABILA....VA ROG DIN SUFLET CINEVA SA MA AJUTE ....SPECIFIC K DE AUZIT AUD BINE,DOAR K ACEASTA MANCARIME NU-MI DA PACE.ASTEPT RASPUNSURI....VA MULTUMESC!!!!!!!!

Raspunsuri (2)

Medic de garda

acum 12 ani

Urechea este foarte sensibila si orice atingere la nivelul conductului auditiv este perceputa local ca o agresiune.
Daca nu suferiti de o boala dermatologica cu afectarea urechii, atunci cel mai probabil simptomele sunt cauzate de iritarea conductului cu betisoare de ureche. Ati intrat intr-un cerc vicios: cu cat incercati mai mult sa curatati urechea cu atat mai mai mare este "mancarimea".
Sfatul meu: aplicati un unguent antiinflamator/antialergic la nivelul conductului de 2 ori pe zi, 5-7 zile si incercati sa va abtineti sa " scarpinati" urechea.

ana1lia

acum 12 ani

AVETI FOARTE MARE DREPTATE IN PRIVINTA ASTA (CU CAT MA CURAT CU ATAT MANCARIMEA ESTE MAI MARE''''.AZI SUN SI MA PROGRAMEZ LA ORL LA RESITA.NU MAI SUPORT ACEATA MANCARIME.MA SCARPIN DE MA IA DUREREA DE CAP SI DE OCHI.VA MULTUMESC DR. POP MARIUS .