staphylococcus alb hemolitic

Afectiuni ale sanilor

Postata de ani555 cu 11 ani in urma.

din ambii sani mi-a rezultat o secretie galben verzui care in urma analizei a reiesit staphylococus alb hemolitic. am 44 de ani .
spuneti-mi va rog cat este de grav si in ce conditii pot rezolva aceasta problema.
nu stiu daca are legatura cu faptul ca la vremea cand am nascut nu am putut alapta.
multumesc frumos

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Acest tip de stafilococ se poate intalni in mod normal la nivelul tegumentului, fiind responsabil de infectii ( endocardita, infectii urinare, etc). Principala caracteristica a acestor infectii este rezistenta la o mare parte din antibiotice.
Este recomandat sa urmati tratamentul antibiotic conform antibiogramei si la recomandarea medicului curant.

Daniela

acum 11 ani

Urmezi degeaba tratamentul cu antibiotice. Eu am luat 3 luni dupa sfatul medicului, am facut 6 saptamani vaccin stafilococic de la Institutul Cantacuzino si tot degeaba. Cauta tratamente naturiste.