sfarcuri umflate

Afectiuni ale sanilor

Postata de francone cu 12 ani in urma.

Buna ziua,as dori parerea mai multor doctori in legatura cu problema mea: de cativa ani am sfarcurile umflate si am tot citit peste tot ca cica s-ar rezolva de la sine problema,unii zic ca numai prin operatie altii ca nu se rezolva,vreau o parere concreta ptr ca sunt cam frustrat cu aceasta problema,multumesc.

Raspunsuri (13)

Dr. Marius Popescu

acum 12 ani

Buna seara.
Ce varsta aveti ?
Consultati un endocrinolog, poate aveti o dereglare hormonala.
Daca este vorba de ginecomastie (marirea sanilor la barbati), se rezolva in general doar chirurgical.

francone

acum 12 ani

Buna seara domnule doctor Popescu,am 19 ani si cam de pe la varsta de 14 ani am aceasta problema,doar sfarcurile sunt umflate,exista o rezolvare daca fac exercitii ptr pectorali ? as dori un sfat concret,multumesc.

Iuli

acum 12 ani

Nu. Este necesar un control endocrinologic. Este o dereglare hormonala. Trebuia sa mergeti la medic inca de la 14 ani!

francone

acum 12 ani

As dori parerea mai multer medici de specialitate ptr ca vreau parerea lor ca specialisti,dupa aceea voi vedea ce sa fac.

Dr. Marius Popescu

acum 12 ani

dupa varsta de 19 ani e mai putin probabil sa se mai poata remedia hormonal o astfel de problema.
Un control endocrinologic e obligatoriu (vi se cere si la o eventuala operatie).
Exercitiile fizice pentru marirea masei musculare a pectoralilor ajuta (chiar daca nu se vor aplatiza mameloanele, aspectul lor pe o musculatura mai dezvoltata va fi mai bun, e posibil sa fie suficient). Evident trebuie sa fiti perseverent, rezultatele nu apar peste noapte ( atentie, nu folositi anabolizante pentru cresterea masei musculare, si nici "suplimente" alimentare, pot accentua problema).
Daca totusi problema estetica persista, se pot remodela chirurguical areolele si mameloanele.

alx

acum 12 ani

eu am ramas cu ele umflate de la operatia de marire de sani de acum 8 luni. Se strang mult mai greu. In cazul meu ce credeti ca se poate face? Multumesc

LOLO

acum 11 ani

buna , am 19 ani si am si eu o problema ma dor sani si imi sunt umfati sfraucrile. care ar putea fi cauza.

Flavius

acum 11 ani

Salut sunt Flavius am 14 ani si aceeasi problema sfarcuri umflate sunt asa de aproape 2 ani si incep sa devin ingrijorat ce pot sa fac?

eduard

acum 11 ani

si eu am patit asta dar un prieten a zis ca a avut si el si nui nimic grav
a spus ca trece de la sine

gabi

acum 10 ani

eu aveam un obicei foarte prost pe la varsta de 12 ani sa trag de sfarcuri...si de atunci sunt umflate chiar si in ziua de azi la varsta de 19 ani ! ce pot face sa le fac normale?

Alex

acum 9 ani

Buna ziua ! Am 14 ani si de 2 zile mi sau umflat sfarcurile dar nu ma dor nu nimik mi se umfla si se desumfla singure.. ba unu, ba altul ,, dar mai mult ambele... ce naiba ca mi se umfla si dupa tot ele se desumfla singure ce pot sa fac? Multumesc!

Alex

acum 9 ani

Buna ziua ! Am 14 ani si de 2 zile mi sau umflat sfarcurile dar nu ma dor nu nimik mi se umfla si se desumfla singure.. ba unu, ba altul ,, dar mai mult ambele... ce naiba ca mi se umfla si dupa tot ele se desumfla singure ce pot sa fac? Multumesc!

cristina

acum 8 ani

De ce sfarcuril sunt putin move si de pe data de29 iunie nu mia venit ciclu si n

u am ramas nici o data gravida ce am