secretie in san

Afectiuni ale sanilor

Postata de lu_77 cu 12 ani in urma.

am o secretie in de cinci ani,iar in ultimul timp a devenit verzuie.am fost la medicul ginecolg,am facut eco mamar,dar nu se vede nimic.mi-a dat anticonceptionale ,am luat timp de 8luni dupa care m-am oprit,dar nu au avut nici un rezultat.am luat chiar si mastodinon picaturi timp de cateva luni si tot nimic nu s-a vazut.dar sanul ma si doare,si continua sa secrete chestia aia verzuie.va rog sa ma ajutati!!!

Raspunsuri (5)

Pena

acum 12 ani

Trebuie facuta o analiza a secretiei. La un laborator care face analize se ia o lama si se analizeaza.
Ar fi indicate analize hormonale facute la endocrine.
Un lucru foarte important> daca sanul nu curge singur, nu mai incerca sa vezi daca mai curge sau nu. Incercand, stimulezi glanda mamara sa secrete.
Cred ca ai o dereglare hormonala pt care ar trebui sa-ti faci dozaj hormonal corespunzator/
PS: Exista un unguent bun numit MAMELDIN care duce la incetarea lactatiei/scurgerii, intereseaza-te de el. Gasesti pe GOOGLE prospectul. Sanatate.

lu_77

acum 12 ani

multumesc pt raspuns!o sa incerc sa dau de acest medicament,cu toate ca nu stiu de unde sa-l iau,deoarece stau in ITALIA,si aici nu prea se gasesc anumite produse medicinale..oricum rog pe cineva sa mi-l procure din tara.TREBUIE SA FAC SI ENCEFALOGRAMA,SUNT CAZURI IN CARE DIN CAUZA UNEI TUMORI PE CREIER ,ESTE STIMULATA HIPOFIZA,GLANDA CARE PRODUCE PROLACTINA.ITI MULTUMESC INCA O DATA PT RASPUNS,O SA INCERC SI CE M-AI SFATUIT TU.SANATATE SI TIE!!!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

o scurgere mamelonara ar trebui investigata prin examinarea clinica a sanului, o mamografie sau ecografie mamara dupa caz, un examen citologic al secretiei mamelonare.

Mihaela22120678

acum 12 ani

In caz de tumora hipofizara (prolactinom) nu te ajuta electroencefalograma, ci mai degraba un Computer Tomograf sau un RMN cerebral. Dar mai intai fa-ti dozajul hormonal - dozare prolactina... cat poate sa fie de scump? ... chiar daca esti in Italia...

lu_77

acum 12 ani

multumesc pt sfaturi!Nu este vb de bani,pb este ca nici eu nu stiu ce sa mai fac,deoarece nimeni nu m-a lamurit pana acum ce trebuie facut,mi s-au dat de catre ginecolog niste hormoni pt incetarea secretiei dar nu am avut nici un rezultat pozitiv.Dupa asta,mi-a dat sa iau anticonceptionale,am luat timp de 8 luni,dupa care m-am oprit ,deoarece pe langa faptul ca nu dadeau rezultate mai si sangeram aproape zi de zi si ma simteam rau...Am facut eco,am luat si Mastodinon,acum iar m-am programat sa fac eco,am facut analiza sangelui,analiza prolactinei , si urmeaza sa merg din nou la ginecolog.Acum am dat de acest forum si sper sa rezolv aceasta pb odata pt totdeauna.SANATATE MULTA!