sani

Afectiuni ale sanilor

Postata de adrianacraciun cu 10 ani in urma.

buna seara! am si eu o problema,de ceva timp am observat ca atunici cand imi strang sanii,iasa un lichid transparent,lipicios...si uneori si mai inchis...am35deani si un baietel de5ani.de 6sapt sunt operata la tiroida(mai am lobul drept).ce trebuie sa fac?au legatura una cu alta?(tiroida cu scurgerile astea?)

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Hipotiroidismul ( scaderea secretiei de hormoni tiroidieni) poate fi cauza galactoree ( secretia mamara). Este recomandat sa determinati TSH, fT4 pentru a verifica functia tiroidie.
Alte cauze: hiperstimularea mamara, anticonceptionale, anumite medicamente ( sedative, etc), afectiuni ale glandei hipofize ( prolactinom), etc.
Este recomandat sa consultati medicul endocrinolog.

adrianacraciun

acum 10 ani

multumesc pt sfaturi! innainte de opratie am facut aceste analize(mai putin prolactinom)si au iesit bune,insa dupa operatie ,TSH-ul este bun,dar VSH-ul este de 6,38si valoarea calciului de3,8

Mirela Constantin

acum 10 ani

eu cred ca ar trebui sa ergi cat mai repede posibil la ginecolog. pe langa asta exista un test papanicolau pentru san nou adus in Romania care analizeaza lichidul din san si determina daca exista celule canceroase. Il au cei de la Donna Medical Center si face cam ce fac papanicolau pentru col. Scurgerea spontana de lichid din san si culoarea mai inchisa nu e ok. aici un link despre test: http://www.donna-medicalcenter.ro/halo-test-papanicolau-pentru-san.html

sanatate multa si ai grija de tine