sani plini

Afectiuni ale sanilor

Postata de marga27 cu 14 ani in urma.

Buna ,eu am incetat sa alaptez fetita mea in varsta de 1 an si 7 luni,cum trebuie sa-mi ingrijesc sanii?Eu am pus doar comprese cu apa rece si nu am luat nici un fel de pastile as dori sa-mi spune-ti ce fac ca am sanii plini si durerosi?

Raspunsuri (2)

silvia

acum 14 ani

Ar trebui sa mergi la doctor/medicul de familie. Stiu ca se fac niste injectii pt incetarea lactatiei. Sanatate!

Ionascu Andreea

acum 14 ani

Poti urma tratamente naturiste de genul: umple-ti sutienul cu foi de varza sau gheata care vor calma inflamatia si senzatia de fierbinteala, leaga strans sanii cu un corset sau ceva asemanator, incearca sa te mulgi cate putin pentru a reduce tensiunea (din ce in ce mai putin insa) pentru a se reduce secretia lactata sau consulta medicul, daca senzatia devine insuportabila (probabil va fi nevoie de administrarea de suplimente medicamentoase de genul dostinexului sau brocpriptinului).