Sani durerosi si umflati , sunt insarcinata sau e dereglare hormonala?

Afectiuni ale sanilor

Postata de Maria Dya cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am si eu o problema ... de aproximativ trei luni am snii durerosi si umflati si nu stiu cauza. Pot fi insarcinata, desi mentionez am facut 2 teste de sarcina si ambele au iesit negative si am avut in acelas timp ciclu oarecum regulat sau este vorba de o dereglare hormonala? In trecut la un examen ginecologic de rutina mi-a descoperit doua chisturi pe ovarul drept, nu mi-a dat tratament medicul a spus ca poate trece de la sine, intre timp nu am mai ajuns la medic, are acest aspect legatura cu ce se intampla?Sunt speriata, am 39 de ani, nu imi mai doresc un copil acum, am simtome de sarcina dar imi vine ciclu regulat si testele sunt negative. Astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

Sigada

acum 11 ani

Este necesar un consult ginecologic pentru stabilirea unui diagnostic.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul ginecolog si, eventual endocrinolog, pentru investigatii si diagnostic cert.

Agata

acum 11 ani

Buna! Am si eu o intrebare medicul mia zis ca sa iau duphaston in fiecare zi cate un comprimat si cand imi vine menstruatie sa nu mai iau apoi cum imi trece sa incep sa iau iar....am luat 3 luni ...dar intre timp am aflat ca duphastonul ar inhiba ovulatia si nu pot ramane insarcinata este adevarat?????? Multumesc

Agata

acum 11 ani

Mentionez ca imi doresc foarte mult un copil!va multumesc anticipat